Virtuaalinen Työhevosyhdistys | TYH

Yhdistys


Kirjaudu sisään

Nimimerkki:
Salasana:

Rekisteröi oma TYH-tunnus!

Suomenhevosten työmestaruuskilpailu 2020

Työhevosperinteitä ja lajin parhaita suomenhevosia pääsee seuraamaan toista kertaa järjestettävässä Suomenhevosten Työmestaruuskilpailussa Kadon Kartanolla, jossa ratkotaan vuoden 2020 työmestari! Kilpailussa kukin valjakko suorittaa kolme osakoetta: 1000 metrin juoksukokeen, 500 metrin käyntikokeen sekä vetokokeen, jossa kuorman alkupaino on 500 kg. Parhaan yhteispistemäärän saavuttanut valjakko palkitaan vuotuisella mestaruustittelillä (saman pistemäärän saavuttaneiden valjakoiden järjestys arvotaan).

Kilpailupäivä: 15.08.2020, VIP: 13.08.2020
Vastuuhenkilö: Pierre (TYH-0002)
Järjestyspaikka: Kadon Kartano Suomi
Tulokset arvotaan puolueettomasti arvontakonetta käyttäen.

Rajoitukset & osallistuminen

→ Kilpailun kokonaisosallistujamäärää ei ole rajattu
→ Yhdeltä omistajalta kilpailuun max. viisi (5) hevosta
→ Kilpailu on avoinna vain suomenhevosille!

Osallistumiset vastuuhenkilön sähköpostiin otsikolla Suomenhevosmestaruus 2020 alla olevassa muodossa:

Ohjastaja - <a href="http://osoite">Hevosen virallinen nimi</a>


  • Tulokset
  • Juoksukoe
  • Käyntikoe
  • Vetokoe
  • Osallistujat
  • Tulossivulle on koottu kolmen osakokeen pistemäärät hevosen nimen perään muodossa 0+0+0=0 (juoksukoe + käyntikoe + vetokoe) ja järjestetty hevoset paremmuusjärjestykseen yhteispistemäärän mukaan.

    2020 suomenhevosten työmestaruuskilpailun tulokset:

    1. kati - Riikin Sanna (3+3+27,0=33p.) Onnea voittajalle!
    2. eatnama - Purnin Singahdus (5+3+23,6=31,6p.)
    3. eatnama - Agapeetus KAS (3+6+22,1=31,1p.)
    4. Pierre - Kuningatarsmaragdi KAS (2+4+24,3=30,3p.)
    5. Johannes Bergenssen - Rohkea-Vekkuli (1+1+28,0=30p.)
    6. Pierre - Kototallin Iprikka (1+4+24,9=29,9p.)
    7. eatnama - Purnin Laulelma (0+0+29,2=29,2p.)
    8. Pierre - Ilon-Aika (3+3+21,1=27,1p.)
    9. aksu - AH Vaania (2+0+24,8=26,8p.)
    10. Eeva Sortonen - Ukonretale (2+3+21,3=26,3p.)
    11. Pierre - Seppäjärven Ahava (3+3+18,8=24,8p.)
    12. aksu - EP Mutteri (5+2+16,4=23,4p.)
    13. Eeva Sortonen - Mehtämies (3+5+14,3=22,3p.)
    14. eatnama - Purnin Tositornado (5+1+16,1=22,1p.)
    15. aksu - Purnin Amerikaano (0+5+16,3=21,3p.)
    16. aksu - AH Kiriviima (1+6+12,0=19p.)
    17. aksu - Tanhun Tuhka (3+5+10,7=18,7p.)
    18. Johannes Bergenssen - Jessiina (4+2+11,0=17p.)
    19. Lithy - Villehart (2+5+9,1=16,1p.)
    20. Pierre - Lakean Liekki (0+4+8,7=12,7p.)
    21. kati - Donastian Roudari (2+0+10,0=12p.)
    22. Casper Bergenssen - Riemu-Rella (5+4+2,4=11,4p.)
    23. Lithy - Lounamilja (2+0+8,3=10,3p.)
    24. kati - Laiska-Jaakko (5+1+3,1=9,1p.)
    

  • Juoksukoe ajetaan korkeintaan viiden hevosen ryhmälähtönä joko hiitti- tai valmennuskärryjä käyttäen. Juoksunopeudesta annetaan pisteitä seuraavasti:

    Juoksuaika / pisteet
    2.21,0 min tai yli / 1p.
    2.11,0 - 2.20,0 min / 2p.
    2.01,0 - 2.10,0 min / 3p.
    1.51,0 - 2.00,0 min / 4p.
    1.50,0 min tai alle / 5p.

    Jos hevosen juoksu hylätään, saa hevonen juoksukokeesta nolla (0) pistettä. Hylkäyssyyt juoksukokeessa: hevonen hylätty liioista laukoista (hll), maalilaukasta (hml) tai keskeyttämisestä (k)

    Lähtö 1
    1. Eeva Sortonen - Mehtämies (2.08,0 min / 3p.)
    2. eatnama - Agapeetus KAS (2.09,0 min / 3p.)
    3. Pierre - Kuningatarsmaragdi KAS (2.13,0 min / 2p.)
    4. Lithy - Villehart (2.18,0 min / 2p.)
    5. aksu - AH Kiriviima (2.24,0 min / 1p.)
    
    Lähtö 2
    1. Casper Bergenssen - Riemu-Rella (1.49,0 min / 5p.)
    2. kati - Riikin Sanna (2.03,0 min / 3p.)
    3. Pierre - Kototallin Iprikka (2.22,0 min / 1p.)
    HYL. aksu - Purnin Amerikaano (hml / 0p.)
    HYL. eatnama - Purnin Laulelma (hml / 0p.)
    
    Lähtö 3
    1. kati - Laiska-Jaakko (1.48,0 min / 5p.)
    2. eatnama - Purnin Singahdus (1.49,0 min / 5p.)
    3. aksu - AH Vaania (2.13,0 min / 2p.)
    4. Eeva Sortonen - Ukonretale (2.15,0 min / 2p.)
    HYL. Pierre - Lakean Liekki (hll / 0p.)
    
    Lähtö 4
    1. eatnama - Purnin Tositornado (1.42,0 min / 5p.)
    2. Johannes Bergenssen - Jessiina (1.57,0 min / 4p.)
    3. Pierre - Seppäjärven Ahava (2.03,0 min / 3p.)
    4. aksu - Tanhun Tuhka (2.07,0 min / 3p.)
    5. kati - Donastian Roudari (2.19,0 min / 2p.)
    
    Lähtö 5
    1. aksu - EP Mutteri (1.41,0 min / 5p.)
    2. Pierre - Ilon-Aika (2.06,0 min / 3p.)
    3. Lithy - Lounamilja (2.17,0 min / 2p.)
    4. Johannes Bergenssen - Rohkea-Vekkuli (2.25,0 min / 1p.)
    

  • Käyntikokeessa valjakko ajaa 500 metrin matkan työkärryillä, joiden kokonaispaino lastin kanssa on 500 kg. Käyntiaika saadaan kertomalla 500 metrin aika kahdella ja saadusta kilometriajasta annetaan pisteitä seuraavasti:

    Käyntiaika / pisteet
    9.11,0 min tai yli / 1p.
    8.51,0 - 9.10,0 min / 2p.
    8.31,0 - 8.50,0 min / 3p.
    8.11,0 - 8.30,0 min / 4p.
    7.51,0 - 8.10,0 min / 5p.
    7.50,0 min tai alle / 6p.

    Jos hevosen käynti hylätään, saa hevonen käyntikokeesta nolla (0) pistettä. Hylkäyssyyt käyntikokeessa: hevonen rikkonut käynnin neljä kertaa.

    Tulokset
    1. eatnama - Agapeetus KAS (7.25,0 min / 6p.)
    2. aksu - AH Kiriviima (7.27,0 min / 6p.)
    3. Lithy - Villehart (7.54,0 min / 5p.)
    4. aksu - Tanhun Tuhka (7.59,0 min / 5p.)
    5. aksu - Purnin Amerikaano (8.02,0 min / 5p.)
    6. Eeva Sortonen - Mehtämies (8.08,0 min / 5p.)
    7. Pierre - Kuningatarsmaragdi KAS (8.11,0 min / 4p.)
    8. Pierre - Lakean Liekki (8.16,0 min / 4p.)
    9. Pierre - Kototallin Iprikka (8.22,0 min / 4p.)
    10. Casper Bergenssen - Riemu-Rella (8.25,0 min / 4p.)
    11. kati - Riikin Sanna (8.32,0 min / 3p.)
    12. Pierre - Ilon-Aika (8.37,0 min / 3p.)
    13. Eeva Sortonen - Ukonretale (8.39,0 min / 3p.)
    14. Pierre - Seppäjärven Ahava (8.41,0 min / 3p.)
    15. eatnama - Purnin Singahdus (8.46,0 min / 3p.)
    16. aksu - EP Mutteri (8.53,0 min / 2p.)
    17. Johannes Bergenssen - Jessiina (8.58,0 min / 2p.)
    18. kati - Laiska-Jaakko (9.14,0 min / 1p.)
    19. Johannes Bergenssen - Rohkea-Vekkuli (9.18,0 min / 1p.)
    20. eatnama - Purnin Tositornado (10.22,0 min / 1p.)
    21. kati - Donastian Roudari (hyl / 0p.)
    22. eatnama - Purnin Laulelma (hyl / 0p.)
    23. aksu - AH Vaania (hyl / 0p.)
    24. Lithy - Lounamilja (hyl / 0p.)
    

  • Vetokokeessa kuorman alkupaino on kaikilla hevosilla 500 kg ja aina 20 metrin vedon eli kahden portaan jälkeen kuormaan lisätään 50 kg. Vetokokeessa hevonen saa yhden (1) pisteen kustakin vetämästään portaasta (10 metrin matka) ja jos suoritus päättyy portaiden välille, annetaan kustakin ylitetystä metristä yksi kymmenesosa (0,1) pistettä. Tuloksissa on ilmoitettu vedetty metrimäärä, kuorman loppupaino ja vedetyt portaat eli annetut pisteet.

    Tulokset
    1. eatnama - Purnin Laulelma (292m. / 1200kg / 29,2p.)
    2. Johannes Bergenssen - Rohkea-Vekkuli (280m. / 1200kg / 28,0p.)
    3. kati - Riikin Sanna (270m. / 1150kg / 27,0p.)
    4. Pierre - Kototallin Iprikka (249m. / 1100kg / 24,9p.)
    5. aksu - AH Vaania (248m. / 1100kg / 24,8p.)
    6. Pierre - Kuningatarsmaragdi KAS (243m. / 1100kg / 24,3p.)
    7. eatnama - Purnin Singahdus (236m. / 1050kg / 23,6p.)
    8. eatnama - Agapeetus KAS (221m. / 1050kg / 22,1p.)
    9. Eeva Sortonen - Ukonretale (213m. / 1000kg / 21,3p.)
    10. Pierre - Ilon-Aika (211m. / 1000kg / 21,1p.)
    11. Pierre - Seppäjärven Ahava (188m. / 950kg / 18,8p.)
    12. aksu - EP Mutteri (164m. / 900kg / 16,4p.)
    13. aksu - Purnin Amerikaano (163m. / 900kg / 16,3p.)
    14. eatnama - Purnin Tositornado (161m. / 900kg / 16,1p.)
    15. Eeva Sortonen - Mehtämies (143m. / 850kg / 14,3p.)
    16. aksu - AH Kiriviima (120m. / 800kg / 12,0p.)
    17. Johannes Bergenssen - Jessiina (110m. / 750kg / 11,0p.)
    18. aksu - Tanhun Tuhka (107m. / 750kg / 10,7p.)
    19. kati - Donastian Roudari (100m. / 750kg / 10,0p.)
    20. Lithy - Villehart (91m. / 700kg / 9,1p.)
    21. Pierre - Lakean Liekki (87m. / 700kg / 8,7p.)
    22. Lithy - Lounamilja (83m. / 700kg / 8,3p.)
    23. kati - Laiska-Jaakko (31m. / 550kg / 3,1p.)
    24. Casper Bergenssen - Riemu-Rella (24m. / 550kg / 2,4p.)
    

  • Kilpailuun osallistuneet valjakot.

    Eeva Sortonen - Mehtämies
    Casper Bergenssen - Riemu-Rella 
    Eeva Sortonen - Ukonretale
    Johannes Bergenssen - Jessiina 
    Johannes Bergenssen - Rohkea-Vekkuli 
    aksu - AH Kiriviima
    aksu - Purnin Amerikaano
    aksu - AH Vaania
    aksu - Tanhun Tuhka
    aksu - EP Mutteri 
    eatnama - Agapeetus KAS   
    eatnama - Purnin Laulelma 
    eatnama - Purnin Singahdus
    eatnama - Purnin Tositornado
    Lithy - Lounamilja
    Lithy - Villehart
    kati - Riikin Sanna
    kati - Laiska-Jaakko
    kati - Donastian Roudari 
    Pierre - Ilon-Aika 
    Pierre - Kuningatarsmaragdi KAS 
    Pierre - Kototallin Iprikka 
    Pierre - Lakean Liekki 
    Pierre - Seppäjärven Ahava 
    
    

© 2010-2014 Virtuaalinen Tyhevosyhdistys
Kuva © Patty Sue O'Hair-Vicknair